Analýza spreadu Live Cattle na březen 2016

V dnešním článku se podíváme na spread, který platforma SeasonAlgo uvádí jako komoditní spread pro březen 2016. Jedná se o kalendářní spread Live Cattle LEZ16-LEV16.

2016-03-12_15-34-21

Jak víte, spready uváděné platfomou SeasonAlgo jsou vždy připravovány s velkým časovým předstihem. Proto je po jejich zveřejnění vždy nutné provést pečlivou analýzu aktuálního stavu daného spreadu, a to zejména v době před začátkem obchodního okna.

Pojďme se tedy na tento spread nyní podívat. SeasonAlgo u tohoto spreadu doporučuje vstup do obchodní pozice 1.3.  a výstup z pozice 1.6.2016. Jedná se o spread, kde je poměrně dlouhé obchodní okno.  Pokud by tedy spread nezačal okamžitě sezóně narůstat,  je zde vždy ještě dobrá příležitost vstoupit do obchodní pozice později, pokud by nastal signál pro vstup.

Pojďme se nyní podívat na podrobnější analýzu spreadu, a to zejména na backtest. Za posledních 5 let byl spread 100% ziskový za posledních 10 let vykazoval jeden ztrátový obchod a to konkrétně v roce 2008. Spread vykazuje nízkou volatilitu díky tomu, že nohy spreadu jsou blízko u sebe. SeasonAlgo doporučuje na jednu obchodní pozici riskovat přibližně 270 USD. To znamená, že případně základního účtu ve výši 10.000 USD bychom si mohli dovolit vstoupit do pozice přibližně se dvěma kontakty.  U tohoto spreadu je také poměrně vysoké RRR, které je na desetileté historii 3,63.  Průměrný profit na kontrakt byl za posledních deset let 496 USD. Průměrného profitu bylo možné dosáhnout v 50% obchodů. Strategie se tedy jeví jako poměrně stabilní.

2016-03-12_15-50-17

Co však u tohoto spread vnímáme jako zásadní problém je to, že spread v letošním roce nekoreluje ani s jedním historickým průměrem. Naopak s každým z historických průměrů má negativní korelaci, která je velmi vysoká. Za posledních 10 let je tato korelace -84%. Znamená to, že sezónnost je letos u tohoto spreadu výrazně narušena. Také korelace mezi jednotlivými historickými průměry navzájem, a to zejména v rámci obchodního okna, je nižší než jakou bychom pro naše obchody vyhledávali. Pokud se podíváme do historie, našli jsme spread z roku 1996, který vykazoval velmi podobný vývoj jako letošní spread a obchodoval se dokonce na téměř stejných cenových hodnotách. V roce 1996 skončil tento obchod ztrátou 520 USD na kontrakt. Z tohoto pohledu tedy považujeme tento spread za rizikový.

Jako pozitivum se u tohoto spreadu jeví fakt, že v letošním roce se spread obchoduje na velmi nízkých cenách, což znamená, že je zde potenciál pro cenový narůst spreadu v průběhu obchodního okna. Nesmíme však zapomínat na to, že je sezónnost spreadu v letošním roce velmi silně narušena a existuje riziko, že cena bude klesat, což by naznačoval i vývoj silně korelujícího spreadu z roku 1996.

Za další rizikový faktor tohoto spreadu považujeme také to, že LEZ16 nemá dostatečnou likviditu. V pátek 11.3. sice Volume u této nohy stouplo, ale celý předcházející měsíc bylo Volume podstatně nižší. Není zde tedy dostatečná likvidita, což je opět rizikový faktor, který hovoří proti vstupu do obchodní pozice.

Spread začal v březnu klesat a v minulém týdnu se pohyboval v cenovém kanálu. Je možné, že nyní vytvoří formaci dvojité či dokonce trojité dno a mohl by začít stoupat. Avšak pokud byste chystali vstup do obchodní pozice, doporučujeme maximální opatrnost. Vzhledem k tomu, že sezónnost je v letošním roce narušena a navíc je spread málo likvidní, doporučujeme spread buď vůbec neobchodovat či počkat na několik silných signálů, které potvrdí stoupající trend. K pátku 11.3.2016 zatím žádný signál pro vstup do pozice nenastal.

Na tento spread se podíváme opět v příštím měsíci a vyhodnotíme si, jak se vyvíjel.

Máte zájem o pravidelné analýzy aktuálních komoditních spreadů? Zaregistrujte se ZDE!

Přejeme Vám hodně úspěchů ve Vašich obchodech

Tým TradeandFinance.eu

(c) TradeandFinance.eu

Mohlo by Vás také zajímat

Zúčastnili jste se naší letní soutěže o Kurz komoditních spreadů v hodnotě 5.990 Kč? ...

Přečtěte si nový článek o svěřenských fondech a jak dlouhodobě ochránit svůj majetek. Svěřenské ...

A obiloviny stále rostou...! Ti, kdo obchodují komoditní spready podle Romaniny metody, jsou již ...

Právě byl opublikován listopadový WASDE report (World Agricultural Supply and Demand Estimates). Důležité informace ...