Analýza spreadu Soybean Meal na duben 2016

V dnešním článku si provedeme analýzu spreadu ZMN16-ZMV16, který platforma SeasonAlgo doporučuje jako strategii na duben 2016. Jedná se o kalendářní spread sójového šrotu, který momentálně vypadá na slibný obchod.

Než se však zaměříme na rozbor dubnového spreadu, pojďme se podívat na vývoj březnového spreadu Live Cattle LEZ16-LEV16.

2016-04-14_17-49-00

V předcházejícím článku jsme u toho spreadu upozorňovali na řadu rizikových faktorů, jako silně narušená sezónnost a nízké Volume. Pozitivním rysem však naopak byla skutečnost, že se spread historicky obchoduje na velmi nízkých hodnotách a je zde tedy potenciál pro cenový nárůst. Rozbor jsme prováděli k datu 11.3.2016.

Z dnešního pohledu, tedy 14.4.2016, je vidět, že se Volume u spreadu konečně zvýšilo a bylo by tedy možné zvažovat vstup do pozice. Trh vytvořil v druhé polovině března dvojité dno a začal růst. V těchto dnech však stagnoval kolem hodnoty 0 a nyní začíná mít spíše klesající tendenci. Podle historických průměrů vidíme, že by spread mohl ještě cca 2 týdny klesat či se pohybovat v cenovém kanálu. Pokud bychom tedy zvažovali vstup do pozice, bylo by vhodnější si optimalizovat obchodní okno na 6.5-7.6.2016.

2016-04-14_17-32-44

V rámci toho okna vykazuje spread za posledních 15 let 93% úspěšnost a stabilní obchodní výsledky. K tomuto spreadu se tedy začátkem května vrátíme a vyhodnotíme jeho průběh a případný vstup do obchodní pozice.

Nyní se však již pojďme podívat na dubnový spread ZMN16-ZMV16.

2016-04-14_17-32-03

Tento spread jsme zahrnuli i do minulého webináře Analýza vývoje aktuálních komoditních spreadů dne 7.4.2016. Jedná se o kalendářní spread, což jde obecně ruku v ruce s nižší volatilitou. Tento typ spreadů je vhodné pro tradery s menšími účty a jsou vhodné k tomu, abychom si na nich v praxi zkoušeli position sizing.

Problémovým rysem tohoto spreadu je narušená sezónnost. Spread má výrazně zápornou korelaci se všemi historickými průměry. Ti, kdo se účastní našich pravidelných analýz vědí, že takový spread by tedy neprošel základními kritérii pro výběr zajímavých obchodů. Avšak po podrobnější analýze není nutné nad tímto spreadem lámat pomyslnou hůl.

V období začátku obchodního okna spread vykazoval příliš nízké Volume. Avšak k aktuálnímu datu 14.4.2016 se Volume již zvýšilo na dostatečnou úroveň. Nicméně i tak je zapotřebí sledovat, jestli se Volume opět nesníží, což by bylo jednoznačně varovným signálem.

Backtest toho spreadu vychází velmi dobře. Na 15 letech vykazuje 93% úspěšnost, i když by výsledky jednotlivých obchodů mohly být stabilnější. Nicméně je zde velmi vysoké RRR. Na 15 letech je RRR 7,78.

2016-04-14_18-25-35

Spread se letos obchoduje na historicky velmi nízkých hodnotách, což dává tomuto obchodu velký potenciál pro cenový růst. Níže se obchodoval jen v letech 2007 a 1999.

Na webináři 7.4.2016 jsme si ukazovali, že podle naší strategie, kterou vyučujeme v kurzech spreadového obchodování, byl možný vstup do obchodní pozice na hodnotě -3,1. Stop Loss  bychom nastavili v dostatečné vzdálenosti pod hodnotou -3,9, kde spread vytvořil dvojité dno. Na 1 kontrakt bychom riskovali cca 120 USD. Nastavili jsme si také několik Profit Targetů. Uveďme si zde například PT na hodnotě -0,7, což by znamenalo profit 240 USD/kontrakt. Se základním účtem 10.000 USD by tedy bylo možné tento spread obchodovat s cca 4 kontrakty. Spread se však letos pohybuje na tak nízkých hodnotách, že je možné spekulovat i na vyšší profity.

Na tento spread se podíváme opět v příštím měsíci a vyhodnotíme si, jak se vyvíjel.

Máte zájem o pravidelné analýzy aktuálních komoditních spreadů?

Zaregistrujte se ZDE!

Přejeme Vám hodně úspěchů ve Vašich obchodech

Tým TradeandFinance.eu

(c) TradeandFinance.eu

Mohlo by Vás také zajímat

Jaké náklady mohou uplatňovat fyzické osoby nepodnikající při zdanění zisků z obchodování na burze? ...

V předchozím článku jsme Vás seznámili s výhodou nízkých marginů u komoditních spreadů. V dnešním ...

V prvním prázdninovém měsíci zveřejnili vývojáři platformy SeasonAlgo strategii zdarma až 13.7., a proto publikujeme ...

V našem novém článku Příručky úspěšného obchodování na burze jsme se zaměřili na specifikaci futures kontraktů ...