Komoditní spready – Sezónnost 2/4

V předchozím článku jsme Vás seznámili s výhodou nízkých marginů u komoditních spreadů. V dnešním článku si představíme další výhodu obchodování komoditních spreadů. Jedná se o sezónnost. Nejde jen o výhodu obchodování spreadů, ale jedná se i o výhodu obchodování komodit jako samostatných outrights.

Collage of nature photosO co se tedy jedná? Jde o jednoduchý princip založený na tom, že klesání a stoupání ceny určitých komodit se každoročně opakuje ve stejném období, tedy v sezónních cyklech. Dává to logiku. Například zlato získává na podzim na hodnotě, protože zlatníci se chystají vyrábět větší množství šperků na vánoce. A další klasický vánoční příklad se týká vajec. Před vánoci je jich vždycky nedostatek, což jejich cenu vyžene do absurdních výšek. A podobných příkladů kolem sebe vidíme spousty.

Co se týče obchodování komodit a komoditních spreadů na burze, máme k dispozici historická data cenových pohybů za mnoho let zpátky, často více než 60 let. To dává obchodníkům s komoditami do rukou skvělou obchodní výhodu, kterou například obchodování s akciemi nebo indexy nenabízí.

Spread_Encyclopedia

Jak můžeme této výhody využít? Ještě v nedávných dobách si obchodníci sami stahovali historická data a vypočítávali si historická období s významnými sezónními cykly. Vypočítávali historické průměry a porovnávali je s vývojem trhu v aktuálním roce. Takto byli obchodníci schopni určit období, kdy byla velká pravděpodobnost, že nastane nárůst či pokles daného trhu. Takovým způsobem pak mohli do trhu vstoupit na začátku tvořícího se trendu a maximalizovat své zisky.

Postupem času však začaly vznikat nástroje, které sezónnost komodit a komoditních spreadů automaticky vypočítávají z historických dat denních hodnot CLOSE. Průkopnickou publikací v této oblasti byla kniha The Encyclopedia of Commodity and Financial Spreads od autorů Steve Moore, Jerry Toepke a Nick Colley. Tato kniha vyšla v roce 2006 a uvádí obsáhlý soupis analýz sezónnosti komoditních spreadů.

MRCIJméno Steve Moore Vám možná bude povědomé. Je to tím, že autoři zmíněné publikace stojí za společností Moore Research Center, Inc (MRCI). Ti z vás, kteří již obchodují s komoditami či spready vědí, že MRCI po léta poskytuje nástroj pro analýzu komoditních spreadů či samostatných outrights. Po zaplacení uživatelských poplatků je možné si v rámci jejich platformy stahovat PDF soubory s přehledy spreadů a jejich analýzu. Tyto analýzy jsou aktualizovány víceméně každý den. Jsou zde zobrazeny různé kombinace spreadů a historické průměry cen za období 5 a 15 let.

Donedávna bylo MRCI jediným nástrojem pro analýzu outrights či spreadů. Avšak v létě 2012 začal vznikat nový a daleko pokročilejší nástroj pod názvem SeasonAlgo.

SA_chart

Nejprve vznikal na koleně jako soukromá aktivita, ale v v dubnu 2013 byl uveden do provozu jako komerční produkt. Tato online platforma způsobila v obchodování komodit a komoditních spreadů naprostou revoluci. Jedná se o interaktivní online platformu, která umožňuje výstavbu a analýzu spreadů či outrights dle vlastních parametrů. Umožňuje však také pokročilé vyhledávání spreadů dle mnoha specifických kritérií, zobrazení historických průměrů za 5, 10, 15, 20, 30 a více let, následnou optimalizaci vybraných spreadů, backtesty za celé historické období (často až více než přes 60 let) i porovnání výsledků více obchodních strategií. A dokonce je možné sledovat i intradenní průběh vývoje spreadů. SeasonAlgo poskytuje mnoho funkcí, které by vydaly na samostatný seriál. Faktem však je, že používám SeasonAlgo se obchodní výsledky každého obchodníka komodit a spreadů musí chtě nechtě vylepšit.

 Shrnutí:

Sezónnost je nezbytnou součástí obchodování komodit a komoditních spreadů. Díky sezónnosti se výrazně zvyšuje procento úspěšnosti jejich obchodování a je vždy nezbytné provést důkladnou analýzu sezónnosti obchodovaných spreadů. Pro tuto analýzu je možné použít dostupné online nástroje, jakými jsou MRCI nebo SeasonAlgo. Pokud se chcete o sezónnosti a obchodování komoditních spreadů dozvědět více, navštivte náš kurz obchodování komoditních spreadů. O práci s platformou SeasonAlgo se dozvíte více v online kurzu (v angličtině) či ve skupinovém kurzu. Výuku všech typů poskytujeme i na individuální bázi.

Tým TradeandFinance.eu

(c) TradeandFinance.eu

Předcházející kapitola: Komoditní spready - Nízký margin 1/4

Následující kapitola: Komoditní spready – Volatilita 3/4

Video o sezónnosti: Jak vydělávat na sezónnosti - tajemství úspěchu sezónního obchodování s komoditami

Diskuze k článku zde

Mohlo by Vás také zajímat

V dnešním článku se zaměříme na spread NGG18-NGF18, který platforma SeasonAlgo doporučuje jako strategii na ...

Již jsme si řekli, že obchodování s komoditami je založeno na principu obchodování futures ...

Dne 6.5.2015 jsme zahájili pravidelné analýzy vývoje aktuálních komoditních spreadů. Analýzy probíhají formou webináře ...

V našich kurzech práce s platformou SeasonAlgo se vždy hodně věnujeme praktickému vyhledávání a filtrování spreadových ...