Komoditní spready – Nízký margin 1/4

V předcházejícím článku jsme si objasnili, k čemu nám slouží futures spready a komoditní spready. V dnešním článku se zaměříme na to, v čem spočívají hlavní výhody jejich obchodování.

Již jsme si vysvětlili, že podstatou obchodování futures spreadů je otvírání tzv. COMBO pozic. Každá COMBO obchodní pozice se skládá z dlouhé a krátké nohy. Běžně se v rámci spreadů obchoduje se dvěma nohami spreadů, ale je samozřejmě možné otvírat i více nohou. To však již nespadá do klasického spreadového obchodování. Typicky otvíráme v obou nohou stejný počet kontraktů. Ani to však není podmínkou a kontrakty v rámci jednotlivých nohou spreadu můžeme přikupovat či odprodávat i asynchronně. Dnes se však zaměříme na typické příklady spreadů, kdy každá COMBO pozice sestává ze dvou nohou se stejným počtem kontraktů.

woman under big leg his bossVýhodou obchodování futures spreadů jsou oproti klasickým outrights bezesporu nízké obchodní marginy. Outrights jsou futures kontrakty obchodované samostatně, bez krycí pozice. Říká se jim také nahé futures (anglicky naked futures). Margin nastavený burzou u jedné spreadové combo pozice je daleko nižší než margin jedné outright pozice. Obchodování spreadů je totiž burzou zvýhodněno.

Příklad

Pojďme si to pro názornost ukázat na příkladu. Pokud bychom chtěli otevřít samostatnou futures pozici s jedním kontraktem kukuřice, byl by dne 12.3.2014 Initial Margin v hodnotě $  2 363. Pokud bychom měli obchodní účet ve výši $  10 000, pak bychom pro otevření obchodní pozice potřebovali $ 2 363. Poté nám broker na našem účtu zablokuje částku ve výši Maintenance Margin $ 1 750. Tím se náš disponibilní kapitál sníží na hodnotu $  10 000 - $ 1 750 = $ 8 250.

 margin-outright-corn-cbot

Obrázek 1: Marginy pro outright kontrakty kukuřice na burze CBOT

Pokud bychom však obchodovali futures spread, který se skládá z jednoho kontraktu kukuřice s expirací v květnu 2014 a druhého kontraktu kukuřice s expirací v červenci 2014, činil by Initial Margin pouze $ 270 a Maintenance Margin jen $ 200, a to i přesto, že se tento spread skládá ze dvou kontraktů kukuřice. To je podstatný rozdíl, protože náš disponibilní kapitál by zůstal daleko vyšší: $  10 000 - $ 200 = $ 9 800.

margin-futures-kontrakt-combo-futures-spread-cbot

Obrázek 2: Marginy pro kontrakty kukuřice obchodované jako COMBO futures spread na burze CBOT

Tímto způsobem si můžeme prostřednictvím futures spreadů dovolit obchodovat daleko větší počet kontraktů, protože nám broker na účtu blokuje daleko nižší marginy. Na uvedeném příkladu vidíte, že tento rozdíl je skutečně diametrální a oproti obchodování samostatného outright je margin spreadu téměř desetinový!

Shrnutí:

Nejen, že jsou futures spready pro tradery daleko méně rizikové, ale obchodníci si také mohou dovolit obchodovat s více kontrakty. Jejich disponibilní obchodní kapitál se totiž díky malým marginům sníží daleko méně než v případě outrights. Proto hrozí i menší riziko, že dojde k tzv. margin callu. Obchodování spreadů je tedy vhodné i pro obchodníky s daleko nižším obchodním kapitálem než jaký by potřebovali pro obchodování samostatných futures kontraktů.

Tým TradeandFinance.eu

(c) TradeandFinance.eu

Předcházející kapitola: K čemu nám slouží komoditní spready a futures spready?

Následující kapitola: Komoditní spready - Sezónnost 2/4

Diskuze k článku zde

Mohlo by Vás také zajímat

Již jsme si řekli, že obchodování s komoditami je založeno na principu obchodování futures ...

V srpnu nám SeasonAlgo vybralo kalendářní spread GOX15-GOZ15. Avšak jako obvykle, než se dostaneme k srpnovému ...

Přečtěte si náš článek o sezónním obchodování komodit, který byl opublikován na portálu Americké ...

Jak jistě víte, Česká republika je specifická tím, že je u nás velké množství ...