Výhody obchodování futures spreadů – Volatilita 3/4

Dnešním článkem budeme pokračovat ve výčtu výhod obchodování komoditních spreadů. V předcházejících článcích jsme si již představili sezónnost a nízké marginy. Dnes se zaměříme na volatilitu.

Pojďme si nejprve připomenout, co přesně volatilita je. Volatilita vyjadřuje míru rizika investice do podkladového aktiva. Měří, jak moc se trh v určitém časovém úseku hýbe, jak je „živý“, jak moc cena kolísá a k jak ostrému stoupání nebo klesání ceny dochází. Volatilita tedy označuje míru kolísání cenové hodnoty podkladového aktiva během určitého časového úseku. Tím ukazuje míru nestálosti trhu.

Velice dobře je volatilita vidět na klasických svíčkových či barových grafech. Pro srovnání si uveďme příklad denních barových grafů cukru a rýže.

2014-05-18_18-29-48

Na první pohled je možné si povšimnout, že v případě cukru došlo k dennímu kolísání ceny v rozmezí $1 120. Oproti tomu bylo denní cenové rozpětí u trhu rýže daleko menší, pouze $430.

scales 1200x628Jaký typ informace nám tedy tyto grafy, a konkrétně volatilita, poskytují. V případě cukru vidíme, že uvedený cenový pohyb je v rámci obchodních dnů běžným jevem. Jak jsme si již objasnili v článku věnovaném money-managementu, měli bychom obchodovat pouze takové trhy, které si můžeme takzvaně „dovolit“. Jinými slovy, na jeden obchod bychom měli riskovat maximálně určité procento z našeho obchodního účtu podle typu obchodního přístupu. Pokud by náš obchodní účet byl ve výši $10 000 a chtěli bychom na jeden obchod riskovat maximálně 5%, pak výše naší potenciální ztráty měla být maximálně $500. Z toho plyne, že trh cukru bychom si nemohli „dovolit“ obchodovat. Naopak u rýže je volatilita daleko nižší a tento trh bychom si tedy s naším obchodním kapitálem mohli dovolit obchodovat.

Jak se však volatilita dotýká komoditních spreadů a proč o ní u spreadů hovoříme jako o výhodě? Pokud se podíváme na volatilitu běžně obchodovaných futures, zjistíme, že volatilita je u většiny z nich značně vysoká. Pro obchodování takových trhů bychom tedy potřebovali poměrně vysoký kapitál, abychom vůbec mohli vstoupit do jakékoliv obchodní pozice. A nyní se dostáváme k výhodě obchodování komoditních spreadů. Volatilita komoditních spreadů je totiž daleko nižší než u jednotlivých outrights. Pojďme si to ukázat na příkladu trhu kukuřice.volatilita outright

Jak je vidět, dne 7.2.2012 byla volatilita trhu kukuřice $625. Pokud bychom tedy měli obchodní účet ve výši $10 000, nemohli bychom si tento trh vůbec dovolit obchodovat.

.volatilita spread

Avšak v případě komoditního spreadu je situace zcela jiná. Na grafu je zobrazen kalendářní komoditní spread kukuřice s expirací v září a v červenci 2013. Můžeme si povšimnout, že volatilita je daleko nižší, a to pouze $100 na jeden kontrakt. Znamená to tedy, že v tomto případě bychom si s kapitálem $10 000 mohli dovolit otevřít obchodní pozici s 5 kontrakty. Je to i přesto, že obchodujeme trh kukuřice, ve kterém je volatilita u jednotlivých outrights daleko vyšší.

Stejný jev se opakuje u všech typů trhů. A proto je obchodování komoditních spreadů tak výhodné.

Shrnutí:

Z výše uvedených příkladů vyplývá, že volatilita je u komoditních spreadů daleko nižší než u jednotlivých outrights. Obchodování komoditních spreadů je tím pádem daleko „levnější“ než obchodování futures běžným způsobem. Díky komoditním spreadům se nabízí daleko více obchodních příležitostí i s menšími obchodními účty.

Tým TradeandFinance.eu

(c) TradeandFinance.eu

Diskuze k článku zde

Předcházející kapitola: Výhody obchodování futures spreadů – Sezónnost 2/4

Mohlo by Vás také zajímat

Pravidelné analýzy komoditních spreadů probíhají od května 2015 vždy dvakrát do měsíce formou živých ...

Základním a neměnným principem futures kontraktů je to, že jsou tzv. termínované - tedy, ...

Jako začínající obchodníci na komoditních trzích byste určitě měli mít povědomí o tom, kdo ...

Již jsme si řekli, že obchodování s komoditami je založeno na principu obchodování futures ...