K čemu nám slouží komoditní spready a futures spready?

Komoditní spready, nebo lépe futures spready, jsme si krátce představili v článku Použití termínu „SPREAD“ v obchodování na burze. Pojďme si je nyní přiblížit trochu více.

Businessman looks on the computer with a  lensPrincipem obchodování futures spreadů je spekulace na růst nebo pokles rozdílu v ceně mezi dvěma futures kontrakty. Nespekulujeme tedy na nárůst či pokles ceny určité komodity nebo podkladového aktiva obchodovaného formou futures, ale spekulujeme na rozdíl v ceně (neboli na výši cenového rozpětí) mezi dvěma futures kontrakty, a to v rámci stejné komodity s různými expiračními měsíci, mezi různými komoditami nebo dokonce mezi komoditami obchodovanými na různých komoditních burzách.

Hedging – zajišťování rizika

Obchodování komoditních spreadů spadá do oblasti tzv. hedgingu neboli zajišťování pozic a minimalizace rizika. Hedging je vlastně nejzákladnější podstatou obchodování formou futures, díky kterému si obchodníci mohou zafixovat ceny komodit, které produkují nebo které naopak potřebují nakoupit pro své obchodní aktivity. Prostřednictvím futures si tedy dopředu zajistí cenu dané komodity.

Jiné je to v případě, že patříme k traderům, kteří nemají zájem o skutečný nákup či prodej a následné dodání fyzické komodity, a pouze spekulujeme na nárůst či pokles ceny dané komodity. Pro zajištění svých otevřených pozic (hedging) a snížení obchodního rizika můžeme v tomto případě využít možnost otevřít druhou obchodní pozici, například na stejnou komoditu, ale s jiným expiračním měsícem. Pokud například nakoupíme kontrakt sóji s expirací v červenci 2014, spekulujeme na to, že cena sóji poroste. V případě, že by se trh začal obracet proti nám, máme možnost naši pozici zajistit proti potenciální ztrátě, můžeme ztrátu zmenšit anebo ji dokonce obrátit v profit, a to pokud vstoupíme do krátké pozice ve stejném trhu, ale s jiným expiračním měsícem. Jako zajišťovací pozici bychom mohli například otevřít krátkou pozici sóji s expirací v březnu 2014. Pokud by trh klesal u dlouhé nezajištěné pozice, náš profit by se zmenšoval nebo bychom se mohli dostat do ztráty. Avšak v případě, že bychom otevřeli i zajišťovací krátkou pozici, která by nám sama o sobě začala díky klesajícímu trhu generovat zisk, dosáhli bychom toho, že se ztráta z dlouhé pozice bude neutralizovat ziskem z krátké pozice.

Spekulace na rozdíl v ceně

Komoditní spready jsou samostatným obchodním přístupem založeným na principu krytých pozic. V takovém případě se nám však nejedná o „záchranu“ ohrožené obchodní pozice, ale máme obchodní strategii založenou na otevření dlouhé i krátké pozice ve stejný okamžik. Spekulujeme pak na zisk z rozdílu mezi cenami těchto dvou kontraktů. U spreadů tedy pracujeme s tzv. combo pozicemi. Spreadová obchodní pozice se tedy vždy skládá ze dvou obchodních pozic, které se otvírají zároveň. V obchodní terminologii jim říkáme nohy. Jsme-li v dlouhé pozici, pak máme profit, pokud rozdíl v ceně mezi oběma kontrakty roste. Rozdíly v ceně mezi oběma kontrakty sledujeme na tzv. spreadových grafech. Tyto grafy nezobrazují cenové hodnoty jednotlivých nohou spreadu, ale vykreslují jejich cenový rozdíl.

Typy komoditních spreadů

Jak jsme si již uváděli v předcházejícím článku, můžeme se setkat se 4 typy komoditních spreadů:

  • Interdelivery (intramarket, calendar, kalendářní) spread se skládá z dlouhé a krátké futures pozice ve stejném trhu, ale s různými kontraktními měsíci. Ukažme si to na příkladu trhu topného oleje.

 4-12-2013 17-22-02

Na prvním grafu je zobrazen trh topného oleje s expirací v únoru 2014. Na grafu napravo je zobrazen stejný trh, avšak s expirací v lednu 2014. Cena LAST únorového kontraktu je $3,0646. Cena lednového kontraktu je $3,0651. Rozdíl v ceně, tedy spread, je $0,0005. Graf tohoto cenového rozdílu, tedy spreadový graf, vidíte níže. Spread má rostoucí tendenci a mnoho traderů vstupovalo do dlouhé combo pozice po potvrzení formace dvojité dno.

4-12-2013 17-26-14

  • Intermarket spread je sestaven z dlouhé a krátké futures pozice stejné komodity na dvou různých burzách. Je samozřejmě možné kombinovat i různé expirační měsíce.
  • Intercommodity spread se skládá z dlouhé a krátké futures pozice různých komodit. I zde je možné navíc kombinovat i expirační měsíce.
  • Intracrop spread se týká pouze zrnin. Spread se skládá z futures pozic v rámci stejné sklizně.

Shrnutí:

V tomto článku jsme si popsali, k čemu nám v tradingu slouží komoditní spready či futures spready. V následujících článcích se budeme věnovat tomu, jaké jsou výhody tohoto způsobu obchodování. Pokud máte zájem o praktické zvládnutí tohoto ziskového obchodního přístupu, přihlašte se do našeho Kurzu obchodování komoditních spreadů.

Zobrazené grafy byly vykresleny platformou SeasonAlgo, která je unikátním nástrojem pro obchodování komoditních spreadů i samostatných futures kontraktů. Pokud se chcete naučit s touto platformou pracovat, objednejte si online Kurz práce s platformou SeasonAlgo nebo se můžete zúčastnit prezenčního kurzu.

Tým TradeandFinance.eu

(c) TradeandFinance.eu

Předcházející kapitola: Použití termínu „SPREAD“ v obchodování na burze

Následující kapitolaKomoditní spready - Nízký margin 1/4

Diskuze k článku zde

Mohlo by Vás také zajímat

Obchodování s futures má několik zásadních výhod oproti klasickým podkladovým aktivům, jakými jsou například ...

V minulém díle jsme se v širším pojetí zaměřili na účastníky, kteří participují na ...

Pravidelné analýzy komoditních spreadů probíhají od května 2015 vždy dvakrát do měsíce formou živých ...

V minulé kapitole této příručky jsme si vyjasnili rozdíly mezi elektronickým a pitovým obchodováním. Dnešní ...