Základní principy money managementu

Dnešní článek jsme se rozhodli věnovat základním principům money managementu. Přivedl nás k tomu nedávný rozhovor s našimi známými tradery, mimochodem velice úspěšnými obchodníky v oblasti komoditních spreadů. Shodou okolností však na toto téma vyšel i článek ve Futures Magazine, se kterým se naprosto ztotožňujeme. Považujeme tedy za nutné se s vámi podělit o tyto základní pravdy, které se všude stále opakují. Stále však vidíme, jak tyto zásady money managementu opravdu respektuje jen velmi malé procentu traderů, což se neblaze projevuje na jejich obchodních výsledcích.

Co tedy máme konkrétně na mysli? Jde o to, že většina začínajících traderů si založí obchodní účet (při troše zdravého rozum je to simulovaný účet) a začne obchodovat. Po pár úspěších je pohltí euforie a přemíra endorfinů, a proto začnou obchodovat dravěji a jsou přesvědčeni o tom, že právě oni jsou předurčeni k tomu stát se přes noc úspěšnými tradery, opustit své zaměstnání a žít z vysokých výdělků na burze. Nicméně potom přijde kruté probuzení v podobě série ztrátových obchodů a během krátké doby nastane totální „vyluxování“ obchodního účtu. Přiznejte si, že se to stalo i Vám. Buďte klidní, stalo se to 99% traderů. A většina z nich nepřišla jen o jeden účet, ale hned o několik v řadě za sebou. Vůbec to není ostuda, právě naopak. Je to neocenitelná zkušenost. Díky ní spadne začínající trader nohama na zem a začne konečně přemýšlet o tom, že by měl opravdu dodržovat pravidla money managementu tak, jak mu to vštěpovali v kurzech, kterými prošel. Pokud je takový trader soudný, založí si další simulovaný účet a začne obchodovat tak, jako obchodují zkušení tradeři a profesionálové.

money management_3A jak tedy obchodují? Dodržují pravidla money managementu. Říká se, že úspěšný trader nemusí znát ani fundamentální ani technickou analýzu, ale bez money managementu se absolutně neobejde. Také jste to slyšeli? A přišli jste již o jeden nebo více obchodních účtů? Pak už asi víte, co se tímto rčením míní. Pojďme si to však shrnout.

Je velice důležité, abychom na jeden obchod vždy riskovali jen určité procento z našeho obchodního účtu a vstupovali pouze do takových obchodů, které mají dostatečný potenciál ziskovosti. Musíme být totiž připraveni na to, že přirozenou součástí obchodování na burze jsou ztráty. A vzhledem k tomu, že chceme, aby náš obchodní účet stále narůstal, musíme tyto ztráty kontrolovat a regulovat. Proto se snažíme vstupovat jen do takových obchodů, kde je poměr ztráty a zisku alespoň 1:2. Je to z toho důvodu, že takovýto systém nám umožní zhodnocovat náš obchodní účet i v případě, že naše obchody vykazují jen 40% úspěšnost.

Abychom po sérii několika ztrátových obchodů nepřišli o celý obchodní kapitál, je nutné si stanovit přesné procento z našeho obchodního účtu, které si můžeme dovolit riskovat ztratit a abychom přitom neohrozili náš obchodní účet. Nezapomínejte, že v tradingu je Váš obchodní účet Vaším výrobním prostředkem. Bez obchodního účtu nejsou obchody a tedy ani výdělky.

Jaké procento z našeho obchodního účtu si tedy můžeme dovolit riskovat? Je to různé v závislosti na našem obchodním přístupu. Například u intradenního obchodování se doporučuje neriskovat více než 1-2% z účtu. V případě dlouhodobějších obchodních přístupů se doporučuje riskovat cca 5% z účtu. To platí například i pro obchodování komoditních spreadů.

S tím jde ruku v ruce i otázka počtu otvíraných kontraktů v rámci jedné obchodní pozice. Občas slýcháme otázku, s kolika kontrakty vlastně obchodujeme. Z takového dotazu je okamžitě zřejmé, že tazatel nedodržuje pravidla money managementu. Odpověď je totiž velice jednoduchá. Obchodujeme s tolika kontrakty, kolik nám dovolí výše našeho obchodního účtu. Souvisí to s vyhodnocením trhu a obchodu, do kterého se chystáme vstoupit. Musíme si nejprve vyhodnotit, zda má plánovaný obchod potenciál zhodnocení alespoň 1:2. Pokud plánovaný obchod tyto podmínky splňuje, stanovíme si Stop Loss a tím definujeme výši potenciální ztráty. Poté si vypočítáme, jaké procento z našeho účtu činí tato potenciální ztráta. Pokud je nižší než 5%, můžeme si dovolit vstoupit do obchodní pozice s více kontrakty tak, aby celková výše potenciální ztráty ze všech kontraktů nepřesáhla 5% z našeho účtu.

Pojďme si tedy uvést příklad. Pokud bychom měli obchodní účet ve výši $10 000, můžeme si dovolit riskovat $500 na jeden obchod, tedy na všechny kontrakty dohromady obchodované v rámci jedné obchodní pozice.

2014-03-29_13-26-42

Na obrázku vidíte příklad trhu Lean Hogs s expirací v červnu 2014. Na hodnotě $90,240 máme možnost vstupu do dlouhé obchodní pozice podle S/R úrovní. Podle stejného klíče bychom si nastavili Stop Loss pod hodnotu $89,475. Celková hodnota rizika (potenciální ztráty) na tento obchod činí tedy $306 na 1 kontrakt. Pokud tedy máme k dispozici obchodní účet ve výši $10 000, můžeme si dovolit otevřít obchodní pozici pouze s jedním kontraktem. Pokud bychom měli obchodní účet ve výši $20 000, mohli bychom do obchodní pozice vstoupit se 3 kontrakty.

Navyšováním kontraktů se zabývá tzv. position sizing. Způsob, který jsme si představili, se nazývá Fixed Fraction System. Pro pokročilejší position sizing existují i profesionální metody a nástroje, které si představíme v dalších článcích.

Shrnutí

V tomto článku jsme se zaměřili zejména na vysvětlení základních principů money managementu, a to na obecná pravidla stanovení potenciální ztráty na jednu obchodní pozici a na výpočet počtu kontraktů, které si v rámci plánované obchodní pozice můžeme dovolit otevřít. Uvedli jsme si tím rovněž nejjednodušší metodu navyšování kontraktů, tedy position sizingu. V další části tohoto článku si vysvětlíme, jak analyzovat plánovaný obchod z pohledu money managementu, tedy zda splňuje potenciál pro RRR 1:2. Seznámíme se také s tím, jaký dopad má money management na výši našeho obchodního účtu a jak obchodují zkušení tradeři.

S pravidly money managementu Vás podrobně a na konkrétních příkladech seznámíme i v rámci našeho kurzu Základy úspěšného obchodování na burze. Můžete si zakoupit online kurz či se zúčastnit některého ze skupinových kurzů.

Tým TradeandFinance.eu

(c) TradeandFinance.eu

Diskuze k článku zde

Mohlo by Vás také zajímat

Trend je velmi důležitým aspektem obchodování na burze. Bez trendu bychom v trzích v podstatě jen ...

V dnešním článku Vám nepřineseme žádné informace ze světa tradingu. Nicméně bychom se s Vámi rádi ...

Vážení čtenáři portálu TradeandFinance.eu!  Již je to celý rok od doby, kdy vznikl náš ...

Nevíte, jestli jsou vaše znalosti obchodování na burze dostatečné na to, abyste si rovnou zakoupili kurzy ...