Specifika a terminologie futures kontraktů 3

Základním a neměnným principem futures kontraktů je to, že jsou tzv. termínované - tedy, že k určitému datu v budoucnosti budou expirovat (vyprší jejich platnost) a dojde k fyzickému dodání dané komodity. Toto konkrétní datum nazýváme tzv. expirací kontraktu. Ale pozor! Obchodní pozici futures kontraktu dané komodity můžete ukončit (uzavřít) kdykoliv před expirací, jak jsme si objasnili již v Kapitole 2. Jinými slovy, nemusíte čekat na to, až futures kontrakt dosáhne data expirace. Ve skutečnosti právě mnoho tzv. krátkodobých traderů a spekulantů drží jednotlivé obchodní pozice jen několik hodin, někteří dokonce i několik minut či vteřin, než je uzavřou.

Pro jasnou ilustraci výše uvedeného si uveďme následující příklad:

Dne 3. srpna 2013 jsme se na základě naší analýzy trhu (typy různých analýz si vysvětlíme v další části příručky) rozhodli k nákupu jednoho kontraktu kukuřice. Jednotlivé expirační měsíce futures kontraktů kukuřice jsou březen, květen, červenec, září a prosinec (tyto informace naleznete jak na stránkách burzy, tak i v obchodní platformě vašeho brokera). Plánujeme mít naši pozici s futures kontraktem otevřenou přibližně po dobu tří měsíců, neboť za toto období by měla cena kukuřice dle našich analýz dosáhnout hodnoty, na kterou při plánování našeho obchodu spekulujeme - jedná se tedy o dlouhodobou pozici. Přičteme-li si k datu 3. srpna 2013 tři měsíce, dostaneme datum 3. listopadu 2013. Budeme tedy obchodovat trh kukuřice s expirací v prosinci, neboť kontrakt na expiraci v září by již nesplňoval náš požadavek na 3 měsíční držení obchodní pozice. Pokud bychom chtěli s kontraktem spekulovat jen na několik dní dopředu a ne na 3 měsíce, mohli bychom nakoupit futures kontrakt s expirací v září.

Délka expirace futures kontraktů je obvykle přímo úměrná jejich likviditě. Likvidita v terminologii tradingu znamená, že daný futures kontrakt obchoduje dostatečný počet traderů a s velkou pravděpodobností budete moci nakoupit či prodat daný futures kontrakt této komodity za cenu, kterou si naplánujete. Jinými slovy si můžeme říci, že čím více traderů danou komoditu v daný okamžik obchoduje, tím více je trh likvidní. Tradeři většinou obchodují futures kontrakty s nejbližší expirační dobou. Vyhýbají se tak do značné míry problémům souvisejícím s exekucí obchodů.

Exekuce obchodů  znamená vyplnění vašich obchodních příkazů burze prostřednictvím vašeho brokera, tj. realizace vašeho vstupu či výstupu do/z obchodní pozice. Pamatujte, že k tomu, abyste mohli  na burze prodat svůj kontrakt za vámi naplánovanou cenu, vždy musí existovat protistrana v podobě kupujícího. U kontraktů s nejbližší expirační lhůtou si u většiny komodit můžete být v celku jisti tím, že likvidita je vysoká a kontrakt tedy nakoupíte či prodáte za cenu, kterou jste si naplánovali, a ne za cenu mnohem nižší, což by mohlo podstatně snížit váš plánovaný zisk.

Futures kontrakty a jejich standardizace

Všechny futures kontrakty jsou tzv. standardizovány, což znamená, že se komodity obchodují ve standardizovaných jednotkách a kvantitě v jasně definované kvalitě. Například jeden futures kontrakt zlata obsahuje 100 trojských uncí 24 karátového zlata. Jeden futures kontrakt kukuřice obsahuje 5 000 bušlů  kukuřice (tj. 127 metrických tun).

Futures kontrakty  - First Notice Day ("FND") = Den prvního upozornění

Mnohým z vás už možná proletěly hlavou otázky typu:  Co když se mi nepodaří futures kontrakt prodat do data expirace? Znamená to, že když kontrakt neprodám a dospěje ke své expiraci, vysypou mi před domem z kamiónu 127 metrických tun kukuřice? Zde vás můžeme uklidnit. Futures kontrakt prodáte před expirací v podstatě vždy. Dobré je si ovšem hlídat tzv. First Notice Day (den prvního upozornění). Je to den, trader dostane upozornění, že vlastní kontrakt na nákup komodity, která se brzy přestane obchodovat. Nicméně pozor - některé komodity First Notice Day vůbec nemají. FND je pro každý futures trh jiný, ale zpravidla bývá 1 až 5 dní před expirací daného kontraktu. Proto většina investorů uzavírá své pozice před FND, protože jejich zájmem není danou komoditu fyzicky vlastnit, nýbrž pouze a jenom spekulovat na pohyb její ceny. Informace, o který den se v rámci určitého futures kontraktu jedná, vám poskytne většina softwarových platforem, obchodních platforem vašich brokerů či je najdete na stránkách burzy, na které se dané futures trhy obchodují. Tyto informace najdete i v našem burzovním kalendáři. Doporučujeme proto vždy uzavřít všechny futures kontrakty (jinými slovy uzavřít pozici) nejpozději do FND. V období před FND totiž bývá ještě zaručena dostatečná likvidita trhu u všech běžně obchodovaných komodit. Po FND začíná likvidita, a tedy okamžitá schopnost kontrakt prodat, rapidně klesat.

Futures kontrakty - Last Trading Day ("LTD") = Poslední den obchodování = Datum expirace

Upřímně, LTD neboli poslednímu dni obchodování byste se jako spekulanti - tradeři měli vyhýbat jako čert kříži. Pokud se do data posledního dne obchodování nezbavíte svého kontraktu, budete muset převzít závazek plnění dodávky. To znamená, že byste byli zodpovědni za převzetí fyzické komodity, kterou jste se zavázali nakoupit tím, že jste tento kontrakt do doby FND neprodali.  Na vypořádání plnění kontraktu pak dohlíží clearingové centrum dané komoditní burzy za podmínek přísné regulace.

Díky vysoké likviditě komoditních trhů je málo pravděpodobné, že by se vám futures kontrakt nepodařilo do doby FND prodat.  Navíc řada brokerů (např. Interactive Brokers) vám ani neumožní držet obchodní pozici po FND, protože jejich klienti patří mezi typické tradery - spekulanty. Proto tito brokeři automaticky uzavírají otevřené obchodní pozice svých klientů ke dni FND. Nicméně je zapotřebí vést FND a LTD v patrnosti a mít je výraznou barvou vyznačené ve svých obchodních kalendářích!

 

Shrnutí:

V této kapitole jsme se seznámili s principem termínovosti futures kontraktů a s pojmy expirace a likvidita. Rovněž jsme si vysvětlili, že futures kontrakty jsou standardizované. A v neposlední řadě jsme prošli dvě nejdůležitější data obchodování futures, a to FND a LTD. Pokud si nejste jisti tím, kde tato data hledat, využijte našeho burzovního kalendáře.

Tým TradeandFinance.eu

(c) TradeandFinance.eu

Předcházející kapitola: Co jsou to komoditní trhy a futures kontrakty? 2

Následující kapitola: Obchodování s pákou 4

Diskuze k článku zde

Mohlo by Vás také zajímat

Podmínky soutěže: Zakupte si online kurz Základy obchodování na burze v období od 11.8.2015 do ...

Prvním krokem k úspěšnému začátku obchodování na burze je důkladné zvládnutí základů. Co tím máme ...

Vážení uživatelé portálu TradeandFinance.eu! Blíží se konec prázdnin a všichni se pomalu vracíme z dovolených ...

V dnešním článku Vám nepřineseme žádné informace ze světa tradingu. Nicméně bychom se s Vámi rádi ...